זכויות יוצרים

כל נושא זכויות היוצרים מוסדר היום בחוקי המדינה. יחד עם זאת, רבים הם האנשים שאינם מודעים לכללים ואף ללא כל כוונה תחילה וללא ידיעתם-מפרים זכויות יוצרים בצורה כזו או אחרת.

לנוחיותכם הבאנו לפניכם סקירה קצרה וחלקית בנושא זכויות יוצרים בנושאים הרלוונטיים לאתר IQuietly.

 

* המסמך הבא אינו בגדר מסמך משפטי

* כל גולש נושא באחריות בלעדית לעמידה בדרישות הדין

* המסמך הבא אינו די בכדי לגרוע מאחריות הגולש

* קריאת המסמך הבא אינה סותרת/מבטלת התחייבות בעמידה בתקנות זכויות היוצרים העגונות בחוק.

לכל אדם יוצר, יש זכות יוצרים החלה על התוכן אשר נוצר על ידו (לדוגמא - צילום, ציור, מאמר, פוסט, שיר, פסל וכל היוצא בזה). זכות זו מאפשרת לו, בין היתר, לקבוע איזה שימוש יעשה ע"י אחרים ביצירה שלו (העתקה/הפצה/נגזרות מתוך היצירה וכל היוצא בזה). עיקרון זה תקף באופן טבעי גם לתוכן הנוצר בבלוגים השונים ובאתרי האינטרנט באופן כללי, שכן, מדובר ביצירה מקורית.

משמעות הדבר היא כי אין אפשרות לעשות שימוש כזה או אחר בכל יצירה אשר מוגנת בזכויות יוצרים, מבלי לקבל אישור מפורש לעשות כך, על-ידי כל בעלי הזכויות הנוגעות ביצירה.

גם העתקת יצירה של אדם אחר תוך מתן "קרדיט" ליוצר, היא בלתי חוקית ויש לראות בה כהפרת זכויות היוצרים. המחשבה כי מתן "קרדיט" הופכת את העתקת היצירה ללגיטימית היא טעות נפוצה.
לכן עליכם לזכור כי לא די בכוחו של מתן קרדיט בכדי להוות תחליף לקבלת אישור מפורש מהיוצר המקורי ומכל בעלי הזכויות הרלוונטיות ליצירה, לעשות בה שימוש כזה או אחר.

בנוסף, יצירות רבות אינן נושאות את סימון "כל הזכויות שמורות". אין הדבר משתמע לכך שהיצירה אינה מוגנת בזכויות יוצרים. יצירות רבות מוגנות בזכויות יוצרים, אך אינן מסומנות בהתאם. כלומר, אין שום לגיטימציה לחשוב כי העתקה (הפצה, גזירה וכיוצא בזה) של יצירה שאינה מסומנת כיצירה המוגנת בזכויות יוצרים, היא חוקית. 


החוק הישראלי להגנה על זכויות יוצרים מבדיל בין ארבעה סוגים של יצירות - יצירה דרמטית (לדוגמא סרט קולנוע, מחזה וכדומה), יצירה ספרותית (לדוגמא הרצאה וכו'), יציאה אמנותית (לדוגמא ציור, תרשים,  פסל וכו') ויצירה מוזיקלית (הכוונה בעיקר ללחן בעוד שהמילים של השיר יוגדרו כיצירה ספרותית).

בישראל, הפרה של זכויות יוצרים לצורכי רווח ו/או מסחר מהווה עברה פלילית וניתן לאסור את מפר הזכות לתקופה של עד 5 שנים. 

 

blog.iquietly.com - זכויות יוצרים